Lewiatan reż. Andriej Zwiagincew / Левиафан реж. Андрей Звягинцев

Film nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes  zachęcił do obejrzenia, no bo jak tu nie obejrzeć nagrodzonego filmu rosyjskiego. 

Obejrzałam film z wielkim zaciekawieniem, choć w polskich mediach huczało o przedstawieniu aparatu administracyjnego, skorumpowanych urzędnikach, a ja bardziej dostrzegłam rolę adwokata z Moskwy, który nieodpłatnie pomagał niemajętnemu przyjacielowi. Oczywiście, lepiej nagłaśniać korupcję niż przyjacielską pomoc, ale do tego zdążyliśmy się chyba przyzwyczaić.
Film, naprawdę, ciekawy. Porusza wiele wątków: życie codzienne, praca, rodzinne konflikty, zdrady i romanse, pomoc sąsiedzka i przyjacielska, a w szczególności krajobraz zacofanego i cuchnącego rybami miasta. Jedyną pracą i nadzieją tubylców jest praca w porcie i nieustanne marzenie i dążenie do lepszego bytu.
Oprócz głównego wątku (ratowanie domu i majątku przed administracją) jest coś, co mnie zachwyciło w scenach - przyroda, góry i coś co przypomina szkielet dinozaura, wielkiej ryby?  Naprawdę niesamowite sceny oraz codzienne życie ludzi mieszkających z dala od wielkich aglomeracji, radzących i pomagających sobie nawzajem.
Jeżeli chcesz się przenieść do ubiegłego stulecia, poznać prawdziwą duszę rosyjską - ten film ci się spodoba. Choć opinie zawsze są podzielone, zarówno w Polsce, Rosji i w Europie, to warto zobaczyć.
Film obejrzany w języku rosyjskim jest tez skarbnicą języka potocznego, więc do dzieła!
Obejrzyj tutaj z polskimi napisami

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!