Nauka języka to gra w puzzle

W ciągu całego roku szkolnego z zaciekawieniem obserwowałam jak wiele naszych kursantów pisze, przepisuje, notuje nowe słówka i wyrażenia do swojego zeszytu, zeszyciku, notatnika itp. Niektórzy posiadają nawet kilka zeszytów;) Zdecydowanie jest w tym jakaś metoda na naukę. Sama przyznam się, że ucząc się kolejnego języka (padło na francuski) również wykorzystuję metodę "notowania. Wykorzystuję dwa notatniki, jeden służy mi do ćwiczeń pisemnych i do "bazgrolenia" czy też aktywnego odrabiania zadań, a drugi to mój "skarbczyk notatek i gramatyki", w którym bez trudu odnajduję odmianę czasowników, słówka tematyczne, słowa i zwroty, których jeszcze nie zapamiętałam!

Dlaczego piszemy i przepisujemy?
Nie wszyscy uczący się notują i przepisują, jednakże większość z nas ma pamięć wzrokową i lubi aktywnie uczyć się nowych zagadnień. Tutaj tą aktywnością jest - pisanie. Pamięć wzrokowa wraz z kinestetyczną  daje bardzo dobre rezultaty, jednakże słówka nie powtarzane przez dłuższy czas szybko umkną i nasze notatki mogą stać się bezwartościowe.


Jak zapamiętać efektywnie nowe słówka poprzez notowanie?
Niektórzy uważają, że idealne notatki to ład i porządek w głowie. Zgadzam się w 100% (i dlatego mam jeden notatnik z notatkami idealnymi, a drugi z rysunkami). Ja do tej teorii zawsze dodaje trochę emocji, bo to one sprawiają, że uczymy się szybciej i efektywniej. Co pewien czas "przemycam" naszym kursantom ciekawą metodę, która jest już dość popularna, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi, a chodzi o tworzenie własnej mapy myśli, rysunków, schematów, które nas w efekcie końcowym zaskoczą, ubawią, ale i nauczą!

Nauka języka musi być bardzo aktywna i nie polega ona na wiecznym przepisywaniu, notowaniu często jednych i tych samych słówek, z nadzieją, że kiedyś zapamiętam. Z nauką (nie tylko) języka obcego jest jak z puzzlami - aby ułożyć całość musisz zacząć od układania małych elementów (czyli zapamiętywanie słówek), nawet jeżeli coś ominiesz to w efekcie końcowym i tak musisz znaleźć ten brakujący element, bo układanka (czyli zdanie, wypowiedź) jest niekompletna, no i wciąż masz braki i nie poruszasz się do przodu (czyli brak efektów w nauce języka).

Nie marnuj swojej energii i czasu na przepisywanie,staraj się zapamiętać - lepiej powtórz to słowo kilka razy, pomyśl z czym ci się kojarzy, ułóż zdanie, historyjkę, nawet najgłupszą i zobaczysz, że nie będziesz musiał tyle papieru marnować i twojego cennego czasu.
Jeżeli bardzo chcesz i lubisz notować,to powtarzaj to słówko, wymyśl jakąś nutkę i zanuć to słówko, bo łatwiej zapamiętujemy piosenki niż teksty, czytanki, monologi itp. Ułóż sobie piosenkę z nowych słówek - śpiewając uwalniamy endorfiny szczęścia, a co za tym się kryje... pamięć idealna! Polecam, wykorzystuję tę metodę na kursach dziecięcych;)

Autor:
Elżbieta Cech-Walendowska
tłumacz języka rosyjskiego i ukraińskiego
lektor języka rosyjskiego i ukraińskiego
egzaminator TELC w Moscow Club
Centrum Języka Rosyjskiego i Ukraińskiego
w Tychach i Katowicach

Zapraszamy na autorskie szkolenia cykliczne:
1. Pamięć idealna
2. Motywacja do nauki
3. Wystąpienia w języku obcym
4. Organizacja czasu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!