Musisz to zobaczyć!

     Obiecałam kursantom, że stworzę listę najciekawszych seriali komediowych, które warto oglądać ze względu na wzbogacanie języka i konfrontacji zdobytych umiejętności leksykalnych ze słownictwem używanym w serialach.

Gorąco zachęcam do oglądania rosyjskojęzycznych seriali z kilku powodów:
1) fantastyczne poczucie humoru Rosjan i Ukraińców;
2) bogactwo potocznej leksyki używanej w odpowiednich sytuacjach;
3) połączenie przyjemnego z pożytecznym - nauka języka i miło spędzony czas;

Seriale warto oglądać na każdym poziomie zaawansowania znajomości języka, ponieważ jako widz obserwujemy sceny z życia codziennego czyli potencjalnie takie, których sami doświadczamy. Duża dawka humoru wprawia nas i nasz mózg w odpowiedni nastrój,  rozluźnia i zwiększa naszą percepcję czyli uczymy się szybciej;)

Oto mój TOP 10 seriali komediowych:

1) КАК Я СТАЛ РУССКИМ - w roli głównej Mateusz Damięcki jako amerykański dziennikarz. Serial przedstawia wszelkie stereotypy o Rosjanach, a tym samym pokazuje bogactwo kulturowe Rosjan. Dobra zabawa gwarantowana!

2) МАМОЧКИ - o kobietach, rodzinie, dzieciach, relacjach damsko-męskich i w ogóle o nas i o naszym życiu. Bardzo pozytywny serial, na deszczowe dni. Zaczniesz od jednego odcinka i mocno się wkręcisz....

3) НАША РАША - serial, w którym Rosjanie śmieją się przybyszy z byłych republik ZSSR, ale nie tylko. Kpią z własnych stereotypów, z bogatych itp. Co tu dużo opowiadać - musicie to zobaczyć. Uwaga, Zamszuta i Rawszana nie da się zrozumieć, ale w tym "wsia fiszka". Tytuł serialu też przekorny;)

4) ПАПИНЫ ДОЧКИ - jeden z pierwszych tak lubianych seriali w Rosji, który opowiada o ojcu (psychoterapeuta) samotnie wychowującego 5 córek, w różnym wieku i charakterem. Ten serial naprawdę może uzależnić. Niestety w necie trudno znaleźć już serial od pierwszego odcinka - w naszej filmotece dostępne DVD z odcinkami 1-50.

5) БИЗНЕС ПО-РУССКИ - krótkie odcinki, ale jakże trafnie przedstawiające rosyjskie realia biznesowe. Trochę śmiesznie, trochę strasznie, ale o zabawę tu chodzi, więc od czasu do czasu zerknijcie.

6) СКАЗОЧНАЯ РУСЬ - serial w rosyjsko-ukraińskiej wersji językowej. Opowiada ironicznie! o relacjach ukraińsko-rosyjskich, o politykach. Nawet jeżeli nie interesujesz się polityką, to po obejrzeniu będziesz wiedzieć kogo lud (nie)lubi;) trudność może wam sprawić język, bo to ruski, a nie współczesny rosyjski. Oglądajcie i dobrze się bawcie!

7) КРЫША МИРА - w Moskwie poznaje się grupa przyjaciół i postanawia zrobić coś niezwykłego..., ale dowiedźcie się sami;)))

8) СВАТЫ - życie rodzinne z humorem... ;)

9) ДЕФФЧОНКИ - czyli o dziewczynach, kobietach, o babskich problemach, ech co tu dużo mówić... poprostu oglądajcie

10) КУХНЯ - i na koniec przeniesiemy się do Kuchni, do najlepszej moskiewskiej restauracji


Życzę miłej serialowej przygody, oglądajcie i uczcie się!
Ela Cech-Walendowska

Moscow Club
Centrum Języka Rosyjskiego i Ukraińskiego
ul. Bartona 30 , Tychy
www.moscowclub.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!