Trener językowy - z przyjemnością!

Z dumą spoglądam na kolejnych naszych kursantów, których oddajemy losowi z nadzieją, że świetnie sobie poradzą językowo w każdej sytuacji. Oprócz umiejętności komunikowania się w języku obcym uczymy również mentalności narodu, a ja szczególny nacisk kładę na przełamanie bariery w mówieniu, na odwagę w podejmowaniu działań oraz na kreatywność.
Zawód nauczyciela w Polsce jest niedoceniany, w innych krajach np. Norwegii, Szwecji, jest to bardzo prestiżowy zawód. W krajach tych na nauczycielu spoczywa przekazanie wiedzy młodszemu pokoleniu, które powinno odnosić sukcesy w życiu zawodowym, podwyższając standardy życia w swych krajach. No i jak się nie mylę, najwięcej nagród noblowskich otrzymali właśnie mieszkańcy północnych krajów europejskich...
W naszej społeczności coraz częściej spotykam się z określeniem trener językowy, coach itp. Dotychczas z trenerami spotykaliśmy się na siłowni i boisku, a tu proszę mamy nawet trenera językowego!
Dlaczego "trener językowy"?
Dzisiaj jesteśmy tak zabiegani, że nawet podejmując decyzję o nauce nowego języka mamy wątpliwości czy damy radę, czy wytrwamy do końca kursu. W trakcie trwania szkolenia tracimy motywację kilkakrotnie i tu z pomocą powinien przyjść lektor czyli trener, który zmotywuje do pracy, przygotuje odpowiednie ćwiczenia, doradzi, sprawdzi - jak na siłowni, czyż nie?
Jednakże, aby trener był skuteczny w swych działaniach musi opanować sztukę obserwacji zachowań ludzkich, motywowania i wspierania w trudnych sytuacjach. Świetnie radzą sobie z tym pedagodzy, psycholodzy, doświadczeni lektorzy/nauczyciele.
Jak być dobrym trenerem językowym?
Dobrego trenera cechuje chęć pomocy drugiej osobie oraz silna motywacja do pracy, pozytywne nastawienie oraz radość i energia, którą przekazuje w swojej pracy. Dzisiaj nie wystarczy perfekcyjnie znać język obcy, swój warsztat należy wciąż doskonalić, podnosić kwalifikacje i uwielbiać pracę z ludźmi.
Mimo, że jestem lektorem, to chętnie zamieniam się w kursanta, uczestnicząc w równych szkoleniach, po których wyciągam wnioski, chętnie obserwuję reakcje prowadzącego i uczestników szkoleń w różnych sytuacjach. Dlatego też chętnie podzielę się swoją wiedzą i obserwacjami.
Zanim zaczniesz pracować jako trener odpowiedź na 5 pytań:
1) Lubisz rozmawiać z ludźmi?
2) Czy potrafisz uważnie słuchać?
3) Czy jesteś kreatywny i masz poczucie humoru?
4) Czy jesteś cierpliwy?
5) Lubisz dzielić się swoją wiedzą?
Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie znaczy masz predyspozycje, brawo!
Pamiętaj, że dobry trener/lektor musi wymagać najpierw od siebie, a następnie od innych.

Oto kilka subiektywnych porad dla lektorów językowych, pracujących z osobami dorosłymi:
1) Nowy materiał wykładaj od ogółu do szczegółu
2) Ogranicz naukę nowych słów po każdej lekcji np. do 7 lub do 10
3) Nigdy nie wyręczaj ucznia w zadaniach - zachęcaj, podpowiadaj, ale to musi być samodzielna praca
4) Od samego początku zachęcaj do komunikacji werbalnej - nasz mózg uwielbia interakcje, zagadnienia gramatyczne zostaw na potem, przecież jako dzieci uczyliśmy się rozumienia ze słuchu i  mówienia, mówienia, mówienia
5) Powtarzaj słowa i wyrażenia z poprzednich lekcji - nowe słownictwo na stałe trafi do pamięci trwałej
6) Nie przerywaj wypowiedzi ucznia poprawiając błędy - zanotuj, a potem przećwicz lub cichutko podpowiedz poprawną formę (ciągle poprawiając przerywasz jego tok myślenia i wprawiasz w irytację, w efekcie ma on wrażenie, że jest beznadziejny, bo każde słowo wypowiada niepoprawnie)
7) Endorfiny wspomagają pracę mózgu i pamięci - nie zanudzaj ćwiczeniami gramatycznymi, lepiej opowiedz dowcip, jakąś niezwykłą czy nawet głupią sytuację
8 ) Ćwicz wszystkie umiejętności czytanie, pisanie, mówienie - to jedyny sposób na sukces w nauce języka (inne popularne metody nauczania języków obcych są krótkotrwałe i ćwiczą tylko jedną umiejętność)
9) Nie obciążaj ucznia nadmiarem ćwiczeń, zagadnień i informacji - mózg już wystarczająco dużo przetwarza informacji w ciągu dnia, godziny, minuty - lepiej zagraj w grę słowną, skojarzenia itp.
10) Małymi kroczkami podążaj do celu (Kaizen), motywuj działaniami i wspieraj dobrym słowem
Jeżeli jest jeszcze coś co warto dopisać do listy, dopisz w komentarzu. Podziel się swoim doświadczeniem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

System edukacji w Polsce, Rosji i Ukrainie

Rosyjski alfabet samodzielnie