Język obcy dla dzieci - jak, gdzie i kiedy?

Od wielu lat panuje moda na kursy dla dzieci, ale na co powinien zwrócić uwagę rodzic zapisując dziecko na kurs? Kiedy zapisać na kurs językowy?

Jako rodzic i lektor, który urodził się za granicą i od dzieciństwa posługuje się 3 językami, wiem, że im wcześniej tym lepiej. Często mamy wątpliwości typu "a cóż to dziecko może się nauczyć?" Bardzo dużo!

Pamiętaj, że dziecko ma taką gąbeczkę ukrytą w ślicznej główce i ta gąbeczka za pomocą oczu, uszu i języka wypełnia się kolorami, słowami i wrażeniami. Dziecko jest bardzo emocjonalne, a to przecież endorfiny-hormony szczęścia odpowiadają za naszą pamięć. 

Nie spodziewaj się, że dziecko po lekcji, a nawet kilku będzie swobodnie mówić, przecież aparat mowy nie jest jeszcze dobrze ukształtowany, brakuje doświadczenia i obycia z otaczającym światem. Efekt zauważysz po paru miesiącach lub nawet latach.

Wiek nie jest przeszkodą, dobierz kurs do wieku dziecka. Dla 4 latków idealne będą kursy językowe poprzez zabawę i muzykę. Pamiętaj, dziecko uczy się melodii języka, nie mówienia - dziecko słowa kojarzy tylko z daną czynnością. Z własnego doświadczenia wiem, że element społeczny również jest istotny - kiedy maluch obserwuje inne dzieci, stara się współpracować, bawić, naśladować itp.
Istotnym elementem jest również czas na naukę. Maluch ma bardzo ograniczoną percepcję, nie będzie w stanie skupić się na czynności dłużej niż 5 min, dlatego zajęcia 30-minutowe to maksymalny czas. Pamiętaj, że dziecko to mała istotka i wciąż uzupełnia swoją gąbeczkę, ale trzeba to robić powoli i umiejętnie.

Dzieci w wieku 5-9 lat rozpiera energia. Tę energię warto wykorzystać na naukę umiejętności, które zaowocują w przyszłości - nauka języka obcego, nauka gry na instrumencie czy sport. Pamiętaj, że dopóki jako rodzic możesz decydować o rozwoju swojej pociechy, wykorzystuj ten czas, bo jako nastolatek twoja latorośl będzie się buntować i sprzeciwiać twoim pomysłom. A w dorosłym życiu to juz wiesz jak to jest ;) "szkoda, że nie chciałam.../ żałuję, że nie poszłam.../ rodzice chcieli, a ja nie..."

Zapisując dziecko na kurs poproś nauczyciela, abyś mógł uczestniczyć jako obserwator w takich zajęciach. Zobaczysz jak dziecko zachowuje się, czy jest zainteresowane, jak pracuje nauczyciel itp.

Prowadzimy zajęcia z języka rosyjskiego dla dzieci od 4 lat, z naszą oferta zapoznasz się na www.rosyjskidladzieci.pl - pokaż dziecku ciekawostki i filmiki z naszej strony i zobacz czy z entuzjazmem przyjmie to co zobaczy;)zapraszam serdecznie

Ela Cech-Walendowska
lektor, tłumacz, egzaminator telc

www.moscowclub.pl
www.rosyjskidladzieci.pl

Moscow Club
Centrum języka Rosyjskiego i Ukraińskiego
ul. Barona 30, Tychy
ul. Mickiewicza 29, Katowice


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!