Syberia - przegląd literatury w języku polskim

Syberia od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podróżników, dziennikarzy, polityków, artystów itp. Skąd to zainteresowanie? Prawdopodobnie stąd, że jest to ogromny teren położony w Rosji, kraina (prawie)wiecznej zimy, niesamowita fauna i flora oraz najbogatsza  w surowce mineralne ziemia. Jest co odkrywać!

Postanowiłam, że zgodnie z temat przewodnim w tym miesiącu sprawdzę, co można poczytać o Syberii (opisy zachowuje oryginalne):


1) PODRÓŻE PO SYBERII - Ian Frazier

W swojej nowej, fascynującej książce Ian Frazier, jeden z największych, najbardziej elokwentnych reportażystów naszych czasów, kieruje swoje niezwykle przenikliwe, mądre i pełne empatii spojrzenie na Syberię, olbrzymią, naznaczoną przez historię krainę w azjatyckiej części Rosji, której ponura, osławiona przeszłość stanowi ledwie jeden z setek aspektów składających się na pełen obraz tego urzekającego, zupełnie wyjątkowego regionu świata  W Podróżach po Syberii Frazier z wielka pasją i zaangażowaniem ukazuje nam rolę Syberii w historii - jej znaczenie z naukowego, gospodarczego i politycznego punktu widzenia - dzięki czemu, po lekturze jego książki, jawi się nam ona z całkowicie nowej, intrygująco fascynującej perspektywy. Z ogromnym wyczuciem, niezwykle barwnie i interesująco, Frazier opowiada nam historie najsłynniejszych syberyjskich zesłańców, od tych najbardziej znanych - Dostojewskiego, Lenina (zesłanego dwukrotnie), Stalina (zesłanego kilkakrotnie) - do tych mniej znanych (jak Natalia Łopuchina, zesłana przez carycę Elżbietę za to, że, podobnie jak ona, na balu wpięła sobie we włosy różę!) oraz tych, którzy za czasów władzy sowieckiej cierpieli w syberyjskich obozach niewyobrażalne męki i katusze, i których unieśmiertelnił na kartach swojej powieści Archipelag GUŁag Aleksander Sołżenicyn. Podróże po Syberii to również jedyna w swoim rodzaju kronika Rosji od czasu upadku Związku Radzieckiego, osobista relacja autora z przygód, jakie dane mu było przeżyć wraz z jego rosyjskimi przyjaciółmi, a także, a raczej przede wszystkim, jedyne w swoim rodzaju, dokonane z typowym dla autora ogromnym entuzjazmem i literackim zacięciem, przedstawienie tego, na czym właściwie polega fenomen "wyjątkowości" Rosji - kraju, którego mieszkańcom, mimo ich jakże tragicznej historii, udało się w jakiś tajemniczy sposób zachować pogodę ducha oraz poczucie humoru. Podróże po Syberii zajmą niewątpliwie poczesne miejsce pośród najwybitniejszych dzieł z gatunku reportażowo-podróżniczego XXI wieku.



2) SYBERIA - PODRÓŻE MARZEŃ 

Syberia to nie tylko królestwo śniegu i lodu. To także otoczone górskimi szczytami sięgającymi ponad 2500 metrów jezioro Bajkał, najgłębszy słodkowodny akwen na świecie, w którym żyje1200 gatunków zwierząt i 600 gatunków roślin. To także tundra. Uśpiona zimą, na przełomie maja i czerwca ożywa: z zimowisk powracają ptaki, aby jak co roku złożyć jaja i wychować pisklęta  Niegościnny obszar tundry i północnej tajgi - od przylądka Kanin na zachodzie do rzeki Jenisej na wschodzie - zamieszkują Nieńcy, doskonale przystosowani do skrajnie trudnych warunków. Piękny jest półwysep Kamczatka, niegościnne królestwo wulkanów i gejzerów, gdzie wyrasta aż 160 stożków. W wiosce Essożyje duża społeczność Ewenów, okolice Ust-Bolszeriecka kuszą kąpielami w wodach termalnych... Syberia - podróż marzeń.



3) DZIEWCZYNY Z SYBERII - Anna Herbich

„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się. Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy  – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miał  a dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać. Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła  w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny. Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.



4) POJEDYNEK Z SYBERIĄ - Romuald Koperski

„Pojedynek z Syberią” to relacja z ekspedycji samochodowej wiodącej z Zurychu do Nowego Jorku przez: Syberię, Alaskę, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem. Autor przecierał szlak podróżując bez szczegółowych map i informacji.Książka ukazuje przede wszystkim najtrudniejszy etap wyprawy prowadzący przez tereny byłego ZSRR. W tej relacji –  bardziej opowiedzianej niż opisanej – nie brakuje niesamowitych przygód, jakie musiały przytrafić się w kraju, który nie daje szans przetrwania przeciętnemu turyście.Dzięki Koperskiemu w domowym zaciszu możemy ekscytować się dziką przyrodą, egzotyczną kulturą i niezwykłą przygodą. 



5) PRZEZ SYBERIĘ NA GAPĘ - Romuald Koperski

"Przez Syberię na gapę" to opowieść o samotnym spływie gumowym pontonem największą syberyjską rzeką Leną. Romuald Koperski zmierzył się z Syberią, nie posiadając odpowiedniego sprzętu, zapasu żywności i pieniędzy. Autor był w miejscach, które przez większość dziejów ludzkości pozostawały poza zasięgiem człowieczej wyobraźni. Książka opisuje piękno syberyjskiej ziemi oraz zamieszkałych Syberię narodów, plemion i grup etnicznych. Autor przepłynął pontonem 4500 km  Za tę niezwykłą podróż otrzymał prestiżową nagrodę "Kolosa" oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. Najnowsze wydanie jest uzupełnione o niepublikowane wcześniej zdjęcia z Syberii oraz nowy rozdział poświęcony wydarzeniom, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie można było pisać!



6) SYBERIA. ZIMOWA ODYSEJA - Romuald Koperski

"Syberia. Zimowa Odyseja" to pełna niezwykłych przygód relacja z najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej - z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Podróżnicy w składzie: Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Viktor Makarovskiy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsi w dziejach motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Autor z typową  dla siebie swadą wprowadza nas w świat dzikiej przyrody, pięknej i groźnej syberyjskiej zimy oraz wspaniałych ludzi, których podróżnicy spotkali na swojej drodze. Sami, bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie niskich temperaturach torowali sobie drogę przez liczącą tysiące kilometrów syberyjską tajgę, doliny, przełęcze i pustynie arktyczne.



7) PO SYBERII - Colin Thubron

Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji - na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed 50 lat, a pod lodem mamuty zachowane tak, że można policzyć liście z ich ostatniego posiłku. I na przemian: jedno odmarza, a drugie zamarza. Thubron podróżuje po paradoksalnej krainie, która jednocześnie umiera i się odradza. Spod lodu wychodzi Kościół prawosławny, lokalne kultury, które miały stać się częścią jednego radzieckiego ludu, ale nie dały się do końca podporządkować  a zamarzają resztki sowieckiego imperium, stare obozy, instytuty badawcze i komunistyczne utopie budowane na wiecznej zmarzlinie. Gdzieś pod lodem i pod Rosją kryje się jednak coś potężnego, jednolitego, co kolejne ustroje chcą pokonać lub przeobrazić, ale w końcu zawsze stają się tylko jego częścią. Thubron stara się to opisać, pokazując fascynujące miejsca, bardziej i mniej znane. Podróż rozpoczyna w Jekaterynburgu, wspominając egzekucję rodziny carskiej, potem odwiedza m. in. Workutę (gdzie uczestniczy w prawosławnym nabożeństwie upamiętniającym ofiary łagrów), Akademgorodok pod Irkuckiem (miasto uczonych, dziś pozbawionych państwowych funduszy), jezioro Bajkał, syberyjski klasztor buddyjski, wreszcie Kołymę. "Czytając książkę Colina Thubrona, możesz podróżować po Syberii, nie wychodząc z domu. To znaczy, masz okazję zrobić dwadzieścia kilka tysięcy kilometrów wzdłuż i w poprzek owej niezwykłej krainy, spotkać się z ałtajską Lodową Księżniczką, ze starowierami i z szamanami Tuwy, odwiedzić prawosławny monaster pod Irkuckiem i lamajski dacan pod Ułan Ude, popłynąć Leną naprzeciw Arktyce, aby podziwiać świat za kręgiem polarnym, obejrzeć Bajkał i odwiedzić ostatnich Żydów w Birobidżanie, pobyć w Jakucku i na Kołymie, łyknąć nieco historii i bardzo dużo wódki z bohaterami dzisiejszej Syberii - a wszystko to nie wstając z własnej otomany... Jeśli zaś zdrowie i kasa ci pozwolą, to jestem pewien, że po przeczytaniu książki Colina Thubrona sam zechcesz tam pojechać". Mariusz Wilk Książka otrzymała w 2010 roku Nagrodę Nicholasa Bouviera.



8) SYBERIA. HISTORIA I LUDZIE - Janet Hartley

Syberia to kraina skrajności. Ekstremalne są tu warunki klimatyczne i odległości do pokonania. Zupełnie różni pod względem etnicznym są ludzie, którzy zamieszkują Syberię od czterystu lat. Autorka odkrywa historię tego ogromnego rosyjskiego pustkowia i opowiada o życiu jego mieszkańców - zarówno dobrowolnych osadników, jak i ludzi, którzy jako więźniowie zostali skazani na przymusową  pracę w kopalniach Gułagu. Hartley snuje barwną opowieść o losach Syberii począwszy od pierwszych wypraw kozackich awanturników na „Sybir” pod koniec XVI wieku, poprzez zsyłki przestępców i więźniów politycznych w czasach sowieckich, aż po losy dzisiejszych ubogich Rosjan i przedsiębiorców, szukających lepszego życia na bogatej w ropę północy. W przywoływanych przez autorkę ludzkich historiach i fascynujących studiach przypadków jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata staje się bardziej ludzki, a życie codzienne w „krainie pustki” okazuje się niezwykle bogate. Hartley potrafi sprawić, by historyczny opis nabrał życia i stał się przystępny dla wszystkich. Will Nicoll, The Spectator Autorka prezentuje ten fragment historii Rosji, który zazwyczaj najsilniej oddziałuje na wyobraźnię cudzoziemców. Tom Payne, The Telegrap.

  

9) SZARE ŚNIEGI SYBERII - Ruta Sepetys

Rok 1941, Litwa. Oficerowie NKWD wywlekają rodzinę Liny z domu i wsadzają do pociągu. Celem wielotygodniowej wyczerpującej podróży w wagonach bydlęcych okaże się obóz pracy na Syberii. Tutaj każdy dzień będzie walką o życie, a zapłatą za nadludzki wysiłek niewielka kromka chleba... Nadzieję mogą dać tylko miłość i... sztuka. Wrażliwa dziewczyna, dokumentując życie obozowe, w rysunkach ukrywa wskazówki, które mają ułatwić ojcu odnalezienie bliskich  "Szare śniegi Syberii" to poruszająca opowieść o bólu, cierpieniu, strachu, ale także o miłości, nadziei i zachowaniu godności nawet w skrajnie nieludzkich warunkach. Bohaterką tej powieści równie dobrze mogłaby być polska nastolatka, która mieszkała przed 1939 rokiem w którymś ze wschodnich polskich województw. Polskie dzieci spotkały takie same dramatyczne przeżycia co Linę i jej brata Jonasa: łomotanie o świcie do drzwi, nerwowe pakowanie, straszne warunki transportu, a później praca ponad siły. dr Jan Jerzy Milewski, fragment posłowia "Szare śniegi Syberii" to historia, na którą czekaliśmy bardzo długo. Richard Peck, laureat Newbery Award Prawa do książki sprzedano do 25 krajów. Autorka napisała powieść na podstawie doświadczeń własnej rodziny i choć fabuła jest fikcyjna, nie sposób odmówić książce prawdy historycznej. Ruta Sepetys urodziła się i wychowała w Detroit w rodzinie artystów, miłośników literatury i muzyki. Obecnie mieszka w Nashville. ?Szare śniegi Syberii? to jej pierwsza powieść.



10) ZIEMIA SZAMANÓW. TAJEMNICZE ZJAWISKA Z SYBERII - Wojciech Grzelak

Oto zbiór opowieści z Syberii kraju niegdyś budzącego negatywne konotacje, dziś fascynującego urodą krajobrazu, dzikością przyrody, niedostępnością połaci swojego terytorium oraz zagadkowymi postaciami i zjawiskami nie z tego świata . Terra incognita Syberia. Nieodgadniona i pełna tajemnic. Fascynuje dzikością przyrody, niedostępnością połaci swojego terytorium oraz zjawiskami nie z tego świata . Co tak naprawdę kryje się za granicą syberyjską Jaka jest historia Syberii Kim są ludzie  którzy ją zamieszkują, jaką wyznają religię Dlaczego nazywa się ich obcymi Czy są kosmitami O czym głoszą prastare legendy syberyjskie Odpowiedzi na te pytania uzyskasz z niniejszych opowieści syberyjskich. Ich autor, Wojciech Grzelak dziennikarz, podróżnik, wykładowca na Uniwersytecie w Gornoałtajsku, krążący od wielu lat między Polską a Syberyjską Republiką Ałtaj, która stała się jego drugą ojczyzną opierając się na usystematyzowanej wiedzy o dziejach tych terenów i własnych doświadczeniach z podróży, dostarczy ci szczegółowych informacji o horrorze w pskowskim lesie, starożytnych kurhanach czy podziemnych labiryntach. Dzięki niemu dowiesz się o histerii bajkalskiej i o tym, co obecnie czai się w odmętach Bajkału. Poznasz zombie spod kremlowskiej ściany, upiory starego Bijska, mongolskiego robaka śmierci, tunguskiego gada, lidera zapisanego w gwiazdach i człowieka, który pokochał lód. Z tej ziemi szamanów wyłaniają się obrazy wymykające się regułom porządku i miejsca o zagadkowym oddziaływaniu. Odkryj nieznany ci dotąd świat, prastare legendy i tajemnicze postaci!



11) SYBERIA - Jacek Pałkiewicz

„Jacek Pałkiewicz to jeden z najwybitniejszych podróżników odkrywców. Dotarł do najdalszych i niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, a jego działalność przyczynia się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia między ludźmi oraz szerzenia idei chronienia środowiska naturalnego”.

Michaił Gorbaczow, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jedyny prezydent ZSRS

„Wyprawa «Syberia ‘89» kierowana przez Jacka Pałkiewicza odegrała wielką rolę w ociepleniu relacji Wschód–Zachód w burzliwym okresie pierestrojki, punkcie zwrotnym w historii XX wieku”.



12) WSIO WYPITO CZYLI SYBERIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH - Adam Wicher

Książka Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących to lekko i humorystycznie napisana relacja z podróży po jednym z najbardziej fascynujących regionów Rosji. Tekst zawiera nie tylko wiele anegdot, dialogów i zabawnych historii przybliżających czytelnikom rosyjską specyfikę, ale również poważniejsze dygresje na temat historii i społeczeństwa tego regionu. Ponadto zawarte w książce informacje praktyczne czynią z niej cenne źródło wiedzy dla osób planujących podobną wyprawę.

O autorze: z wykształcenia anglista, z zawodu tłumacz, z zamiłowania podróżnik. Zafascynowany szczególnie krajami leżącymi za dawną żelazną kurtyną.



13) DZIENNIKI KOŁYMSKIE - Jacek Hugo-Bader

"Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach? Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE ? W ZŁOTYM SERCU ROSJI". 



14) BIAŁA GORĄCZKA - Jacek Hugo-Bader

"Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie  że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć. Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów. Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon. 
Mariusz Szczygieł, reporter ""Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"" Mariusz Wilk



15) TRANSSIBEM NAD BAJKAŁ - Tomasz Cyrol

Jaki jest Bajkał zdawałoby się że każdy wie: ponad 1,6 km głębokości, ponad 30 tys. km3 pojemności, krystalicznie czysta, zimna woda , bogata fauna i flora, mnóstwo wpadających doń rzek i tylko jedna wypływająca.



16) PO BAJKALE. ROWEREM PRZEZ SYBERIĘ - Jakub Rybicki

Podróż na wschód w poszukiwaniu prawdy, dobra oraz piękna. I wódki. Relacja z wyprawy rowerowej zimą po zamarzniętym Bajkale. Dwóch młodych mężczyzn przemierza jezioro z północy na południe, trasa wynosi ponad 900 kilometrów,  w skrajnie trudnych warunkach: mróz, lodowaty wiatr, szczeliny w lodzie. Autor opisuje spotkania z fascynującymi ludźmi, ich zmagania z niezwykłą przyrodą  przytacza zasłyszane od nich opowieści i historie. Znajdziemy tu również przygody, zabawne i dramatyczne, jakie rowerzyści przeżyli w dalekiej Syberii. W tle przepiękne krajobrazy. Mnóstwo wspaniałych zdjęć. Wśród licznych pytań dotyczących wycieczki chyba najwięcej dotyczy słynnych syberyjskich mrozów. - A czy było wam zimno? (Było.) A kiedy najzimniej? (w nocy -35⁰C.) A nie baliście się tych mrozów? (Nie.) A nie pęka nic od takiego zimna? (Pęka.) A białe niedźwiedzie widzieliście? (Nie.) Tak więc książka jest o zimnie.Od autora „Będzie tu o Syberii widzianej z perspektywy dwóch wycieczek rowerowych. W 2008 roku przejechałem Zabajkale, kierując się do Mongolii, a pięć lat później wróciłem, żeby przemierzyć po lodzie cały Bajkał. Nie mam zamiaru zadręczać czytelnika opisem każdej przebitej dętki i złamanej szprychy, dlatego będzie raczej o ludziach i dziwach, które spotykały mnie po drodze. A jest się czemu dziwować. Rosja sama w sobie jest osobliwa, zaskakująca, niezrozumiała, nawet magiczna. Na Syberii wszystkie te epitety trzeba podnieść do kwadratu, a Bajkał - fenomen na skalę światową - to prawdziwe jądro mistyki i tajemnych sił, które oddziałują na wszystkich, którzy się z nim zetknęli. Jeżeli po lekturze zrozumiecie odrobinę więcej - to świetnie. Jeśli nie - jeszcze lepiej. Mam tylko nadzieję, że tak jak ja nie przestaniecie się dziwić” Sam kiedyś myślałem o przejechaniu Bajkału rowerem, dlatego z ciekawością przeczytałem tę książkę. Tym bardziej, że autor opisuje swoją podróż od pierwszego zetknięcia z Syberią, nie omijając wielu fascynujących, a nieraz zabawnych zdarzeń. Jednocześnie poznajemy wiele faktów z dawnej i współczesnej Rosji i Syberii, dotykamy pełnego życia (chociaż innego od naszych standardów) kraju i barwnych ludzi.Fragment Świetna opowieść pełna humoru, ciekawych sytuacji i pięknych zdjęć.Szczerze polecam Marek Kamiński W pełnej absurdów Rosji pełna absurdów wyprawa rowerem nad skuty lodem Bajkał. Co trzeba mieć, by zimą ruszyć w taką wyprawę? Ogromny dystans do siebie i poczucie humoru, do tego niemałą fantazję. To wszystko znajdziecie w tej książce – na dodatek ilustrowane świetnymi zdjęciami.Piotr Trybalski, podróżnik i fotograf Jakub Rybicki (rocznik 1985) - urodzony na Warmii, wychowany na Mazurach, dorastający na Podlasiu, osiadły w Wielkopolsce. Z wykształcenia, a czasem i zawodu socjolog, starannie badający społeczeństwo najwspanialszego z krajów. Z drugiego wykształcenia wschodoznawca - co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji fotograf, laureat licznych nagród, m.in. Travel Photographer of The Year czy Grand Prix festiwalu Kolosy. Współautor książki Poza utartym szlakiem, współpracownik magazynów i portali podróżniczych oraz rowerowych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.



17) URODZIŁAM SIĘ NAD BAJKAŁEM - Bełła-Chwan Skwarska

Książka autobiograficzna, wspomnieniowa.Dziewczynka urodzona nad Bajkałem, wychowana w dwóch kulturach, buriackiej i rosyjskiej. Ojciec buddysta, weteran wojenny, z bogatej książęcej rodziny mongolskiej wprowadza córkę w świat życiowej mądrości i filozofii buddyjskiej, zaraża stoickim spokojem i poczuciem humoru. Kultura Wschodu, rytuały, legendy, życie nomadów w stepie."Mój ojciec mawiał: uważaj na to,co mówisz dziecku.Nigdy nie wiesz, jak wiele ono zrozumie."




Kilka pozycji znajdziecie w naszej czytelni, więc pozostaje mi tylko zachęcać was do lektury.

Miłego dnia
Ela Cech-Walendowska

Moscow Club
Centrum Języka Rosyjskiego i Ukraińskiego
ul. Barona 30

Literatura rosyjska oraz filmy tylko u nas!

www.moscowclub.pl



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

System edukacji w Polsce, Rosji i Ukrainie