Język na jesienną depresję

     Dzisiaj chcę zwrócić waszą uwagę na psychologiczny aspekt uczenia się języka rosyjskiego, bo jako lektor potrafię zmotywować słuchaczy do osiągnięcia efektów już w pierwszych 2-3 miesiącach nauki, choć wiele zależy też od chęci samych uczących się. Jednak wiem, że osoby, które widzą swoje efekty i postęp w nauce, mają ochotę na więcej i więcej. Radość z osiąganych efektów sprawia, że osoba ucząca się wierzy w swoje możliwości. Ja jako doświadczony lektor wiem, jak i kiedy pokazać słuchaczom pierwsze sukcesy, wiem jak efektywnie motywować do nauki i do samodoskonalenia ;)

     Nauka języka rosyjskiego jest idealna na jesienną depresję, dlaczego? Słuchacze po urlopach mają więcej chęci na nowe wyzwania, kiedy nadchodzi jesień troszkę ten zapał spada, a w tym momencie nadchodzę JA, która pokazuję słuchaczom, jak w krótkim czasie nauczyli się tak wiele, radość i  motywacja wzrasta, co pozwala przetrwać i utrzymać w euforii aż do ferii. Wraz z wiosną zauważam przesilenie, zmęczenie, słoneczko delikatnie zapowiada czas relaksu. Ten czas, jak i wiele świątecznych dni sprawia, że nie myślimy o nauce, tzn. mniej się skupiamy na niej, bo myśli wędrują już po świecie, planując wakacyjne wojaże. Posiadając tę - jakże może mało użyteczną wiedzę - wiem, że najlepiej jest wykorzystać jesień i zimę na intensywną naukę, aby stopniowo rozluźniać się wiosną i odpuścić latem.  Jasne, że nie jest to reguła, bo jak wspomniałam, wszystko zależy od preferencji i samozaparcia uczących się osób, czasu, charakteru pracy itp. 

    Innym ciekawym zjawiskiem jest grupa uczestników, która jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich. Prawdą jest, że nawet osoby dorosłe mają problem z "pierwszym krokiem". Ten pierwszy krok robię JA integrując skutecznie grupę, dzięki temu ludzie poznają się i nie mają barier w mówieniu na różne tematy, wspieraniu się w zadaniach. Absolutnie każdy z naszych słuchaczy jest wyjątkowy, dzięki czemu fantastycznie i bardzo dobrze pracuje się z tak zintegrowaną grupą. Jednak zarówno ja, jak i słuchacze, muszą mieć komfort, a ten komfort może być tylko w małych, kameralnych grupach (wg mnie maks do 6 os.), w dużych grupach wolimy być anonimowi, czujemy się też nieswojo wypowiadając własne przemyślenia, obawiamy się reakcji. Wiem to z autopsji ;)

Jeżeli jesteś (potencjalnym) słuchaczem, to musisz wiedzieć, że nie jest łatwo być lektorem, ale takim prawdziwym lektorem-mentorem, który śledzi efekty pracy ucznia, który szybko znajdzie sposób na zapamiętanie materiału, który dobierze metodę do twoich preferencji, który jasno wytłumaczy zasady - tu niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Lektor tak samo potrzebuje motywacji, a tą motywacją jest radość słuchaczy z efektów, pochwała, w zasadzie, dokładnie to samo, czego oczekuje uczeń od nauczyciela, pracownik od szefa, a dziecko od rodzica. Pamiętaj o tym!

Zapraszam więc na kursy języka rosyjskiego lub ukraińskiego. Znajomość jednego z tych języków naprawdę odmieni twój światopogląd i w końcu będziesz mógł/mogła rozmawiać w języku obcym

Kursy zaczynamy od październiku, a kończymy na przełomie maja/czerwca - ze względu dni wolne i święta, które mogą wydłużyć kurs. Cały kurs to 30 spotkań po 90 min każde.

Zapraszam
Elżbieta Cech-Walendowska
lektor, tłumacz techniczny, egzaminator telc


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!