Gramatyka może być sztuką...

Jak łatwo zapamiętać gramatykę? 

Jestem wielką fanką sztuki, malarstwa, rysowania i grafiki wykorzystuję też swoje umiejętności i kreatywność w graficznym, obrazowym przedstawianiu trudnych zagadnień gramatycznych. Niektórzy kursanci żartobliwie twierdzą, że uczą się nie tylko języka, ale i poznają autorską sztukę użytkową;) I pewnie mają niezłą galerię moich rysunków gramatycznych w swoich zeszytach i notatnikach;)

Graficzna/obrazowa metoda przedstawiania materiału nie tylko pomaga w łatwy sposób zapamiętać materiał, ale i pobudza naszą kreatywność. Jeżeli słowa, opis zasady gram. nie trafia do naszej krótkotrwałej pamięci, to rysunek sprawia, że nasz wzrok staje się aparatem fotograficznym i  zapamiętuje obraz. 

 Przedstawię rysunek dotyczący przyimków rosyjskich: в, к, на.

W języku rosyjskim jest trochę więcej przyimków, które osoby uczące się doprowadzają do szaleństwa, ale po zaprezentowaniu poniższych rysunków, nikt już nie ma problemu z przyimkami.

Kiedy jaki przyimek?

1) do osób (babci, lekarza, kolegi, szefa) idziemy stosując K, a kiedy wracamy to OT, np. иду к бабушке, пойду к шефу, пришёл от подруги, приехал от врача


2) do miast i budynków Wchodzimy stosując В, a Wyjeżdżając stosujemy  ИЗ,  np. еду в Москву, иду в магазин, пришёл из школы, прилетел из Парижа


3) kiedy idziemy NA jakąś uroczystość, okazję to używamy НА, a wracamy Z imprezy i dyskoteki stosując С, np. иду на дискотеку, пошёл на день рождения, вернулся с вечеринки, иду на работу!!I co łatwiej zapamiętać opis czy rysunek?

Pamiętaj, że językiem należy się bawić, bawić się słowami, dźwiękami - w ten sposób dużo łatwiej i więcej zapamiętasz. Poprawisz kreatywność, pamięć i zasób słów.

Miłej nauki

Autor i rysunki
Elżbieta Cech-Walendowska

Ciekawe kursy języka rosyjskiego i ukraińskiego
w Tychach i w Katowicach

www.moscowclub.pl
  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!