Trendy pędy, kto którędy...?

   Zbliża się nowy rok szkolny i jak co roku wyznaczamy sobie nowe wyzwania, rozpoczynamy naukę nowych języków obcych lub kontynuujemy i doskonalimy te, których podstawy już opanowaliśmy.

Jakie języki będą trendy w nowym roku szkolnym?
Te, które dadzą wam zarobić, podnieść kwalifikacje, poznać świat i ludzi. Tak naprawdę, nie warto kierować się trendami, a zadbać o bardzo dobrą znajomość minimum jednego języka czy nawet dwóch. Od wielu lat powtarzam moim kursantom, że nie sztuką jest rozpocząć naukę kilku języków, ale sztuką jest perfekcyjne opanowanie jednego czy dwóch języków. Wiem, że są mega uzdolnieni językowo ludzie, ale ich biegłość nie jestem w stanie zweryfikować, bo język to nie tylko opanowanie alfabetu, przedstawianie się, ale swobodne konwersacje na każdy temat.
Nauka języka wymaga ogromnego poświęcenia, wysiłku umysłowego i przede wszystkim czasu. Dlatego decydując się na naukę języka najpierw pomyśl ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę w szkole, a ile samodzielnie. Jeżeli znasz już podstawy danego języka to kontynuuj, doskonal, bo będziesz miał lepszy start i szybciej zobaczysz efekty pracy, a nic tak nie cieszy i nie motywuje jak swoboda komunikacji i np. oglądanie filmów w języku obcym.

Czy warto uczyć się rosyjskiego lub ukraińskiego?
Jasne, że warto! Bo to język naszych sąsiadów i zawsze będziemy z nimi współpracować, mimo chwilowych problemów. Widzę jak Ukraińcy chętnie spoglądają na nasz rynek, obserwują rozwój naszego państwa i coraz chętniej poszukują partnerów biznesowych w krajach zachodnioeuropejskich,. To samo obserwuję wśród polskich przedsiębiorców, z którymi mam przyjemność współpracować, że częściej zaglądają na ukraiński rynek zbytu, ale też i na białoruski, kazachstański czy rosyjski. Ukraina, jak nigdy potrzebuje pomocy, wsparcia, "mentoringu" i współpracy z krajami europejskimi. Nawet nie wiecie ile dóbr posiada Ukraina, a największym dobrem jest ziemia - to ona będzie przyciągać inwestorów.
A Rosja? Rosja to mocarstwo, Rosjanie są wychowywani w duchu mocarstwowości i tę manię wielkości wciąż pokazuje Wielki Brat, ale co mądrzejsi Rosjanie dobrze wiedzą, że Rosja nie jest w stanie sama wytworzyć, wyhodować i wyprodukować wszystkich dóbr, do których zdążyli się już mocno przyzwyczaić. Terytorium Rosji to przede wszystkim Syberia, długie zimy i brak narzędzi do pracy, a czasami nawet chęci, nie podniosą z kryzysu mocarstwa. A więc prędzej czy później znów Wielki Brat mrugnie okiem do Zachodu i co? Dziś wszyscy są oburzeni działaniami, a jutro na złamanie karku popędzą zdobywać  rosyjski rynek zbytu, wygra ten, który zna mentalność i przede wszystkim język!

Jak wybrać szkołę językową?
Nie chcę  wmawiać wam jak jesteśmy cudowni, ale chętnie podzielę się opinią kursantki, która zanim do nas trafiła uczyła się indywidualnie z nauczycielem, który nie jest/był ani pedagogiem, ani filologiem, ale świetnie potrafi manipulować i zniechęcać. Niestety, kursantka nie dość, że nie nauczyła się języka, straciła czas i pieniądze, to nabawiła się mnóstwo kompleksów, bo ktoś chciał pokazać i udowodnić swoją wyższość. Uważajcie na przesłodzone opinie na stronie, obiecanki szybkich efektów (w 14 dni, 30 dni), mega rabaty, dwa języki w jednej cenie (dobrze policzcie!). Nas nie stać na reklamę w necie, bo koszty prowadzenia biznesu w Polsce są naprawdę wysokie i zawsze super promocje oznaczają mniejszą ilość zajęć, lektorzy bez dyplomu, duże (10-12 os.) grupy, choć często reklamowane jako małe. Nauka języka to ciężka umysłowa praca i wymagające czasu ćwiczenia konwersacyjne. Nie da się tego osiągnąć w przepełnionych grupach, audiokursach i podobnych wynalazkach, wybaczcie określenie, dla leniwych, chcących szybko opanować język obcy.

Wybór należy oczywiście do ciebie, no i jest w czym wybierać:

1) prywatny korepetytor - elastyczny i raczej tani (nie znaczy gorszy!), bo nie płaci podatków, nie wynajmuje lokalu, raczej dorabia niż zarabia na życie, zanim zdecydujesz się sprawdź czy posiada odpowiednie kwalifikacje, no i jak się czujesz w jego towarzystwie, czy dobrze i ciekawie wyjaśnia zagadnienia, jest cierpliwy i pozytywnie nastawiony do pracy;

2) szkoła językowa - najlepsze są te ukierunkowane na konkretny język, łatwiej im zadbać o standard i "porządek", troszczą się o poziom i wybierają dobrych lektorów, działają legalnie - płacą podatki, wynajmują i wyposażają lokal, płacą wynagrodzenie lektorom i na pewno zadbają o dobrą opinię i reklamę, porównuj ceny kursów za podaną ilość zajęć;

3) e-learning - dla wytrwałych i lubiących uczyć się w domu i samodzielnie, ale kto sprawdzi ile tak naprawdę już potrafisz? raczej sprawdza się jako dodatkowa forma samodzielnego doskonalenia, na pewno nie poznasz ludzi i nie porozmawiasz w języku obcym;

Elżbieta Cech-Walendowska
lektor, tłumacz, egzaminator telc
________________________
Zapraszamy na bezpłatne lekcje pokazowe. W każdym momencie trwania kursu możesz do nas dołączyć.

Uczymy ukraińskiego i rosyjskiego w Tychach i w Katowicach!

Moscow Club
Centrum Języka Rosyjskiego i Ukraińskiego

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!