Katarzyna Wielka - gra o władzę. Ewa StachniakPowieść historyczna, która mnie niesamowicie zaintrygowała i spowodowała jeszcze większe zainteresowanie dziejami Rosji i wielkiej Carycy. 


Całą powieść czyta się niewiarygodnie lekko i z wielkim zaangażowaniem, ponieważ autorka historię przedstawia od strony obserwatorki jaką była służąca carycy.
Intrygi, spiski, romanse, polityczne i dyplomatyczne rozgrywki - to nic nowego w tych czasach, a jednak wciąż fascynują i powodują, że inaczej spoglądamy na bieg historii.

Ewa Stachniak niewiarygodnie dokładnie starała się opisać ówczesną Rosję, czasy reform, rozwoju Rosji za panowania carycy Elżbiety Piotrownej, ale też pałacowe rozgrywki, intrygi, oszustwa, życie w Pałacu Zimowym.

Książka tak mnie pochłonęła, że miałam ogromny niedosyt wiedzy, nie mogłam się oderwać, bo akcja wciąż trzyma w napięciu... 

Lektura obowiązkowa i szczególnie polecana tym, którzy chcą bliżej poznać mentalność Rosjan oraz historię. Sama caryca Katarzyna jest wielką dumą Rosji, choć sama nie była rodowitą Rosjanką, a jej dewiza "Będę carycą albo zginę" weszły chyba na stałe do kultury rosyjskiej. No i proszę, udowodniła do czego jest zdolna - reformy, burzliwy rozwój gospodarki, kultury, wojska i prawa, przyłączyła Krym do Rosji. Naprawdę była Wielka, ale też wiele złego zaznała na dworze Elżbiety Piotrownej, zdradzona przez matkę, niekochana przez męża Piotra III, odebrano jej pierworodnego, śmierć kolejnego dziecka i wiele innych faktów, które nie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumem w XXI wieku.

W Rosji nakręcono w 2014 roku fenomenalny serial historyczny o Katarzynie Wielkiej, który wzmacnia i obrazuje historię przedstawioną przez Ewę Stachniak. Wszystkie odcinki serialu można zobaczyć na youtube, więc nie zwlekaj lekturę możesz wypożyczyć w naszej czytelni.

Historia Rosji w łatwy i przyjemny sposób - czytaj i oglądaj!

Zapraszamy do czytelni Moscow Club - wszystko o Rosji, nowości wydawnicze, prenumeraty czasopism i gazet tylko u nas!

Moscow Club
Centrum Języka Rosyjskiego i Ukraińskiego
Tychy, Katowice

kursy języka rosyjskiego i ukraińskiego, tłumaczenia z/na rosyjski i ukraiński
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaligrafia po rosyjsku czyli jak poprawnie pisać.

Rosyjski alfabet samodzielnie

Miesiące i pory roku po rosyjsku i ukraińsku - jak zapamiętać!